Schedule

 
 
Oct. 22
 
At Tokyo: Shinsuke Yamanaka vs. Suriyan Sor Rungvisai, 12 rounds, for Yamanaka's WBC bantamweight title; Takahiro Ao vs. Juan Carlos Salgado, 10 rounds, lightweights
 
Oct. 24
 
At Kissimmee, Fla.: Edwin Rodriguez vs. Ricardo Munguia, 10 rounds, junior bantamweights; Daniel Rosario vs. Jose Alberto Leal, 8 rounds, welterweights
 
At Barraquilla, Colombia: Darleys Perez vs. Jaider Parra, 12 rounds, for Perez's WBA interim lightweight title
 
At Moscow: Carlos Takam vs. Alexander Povetkin, 12 rounds, heavyweights
 
At Melbourne, Australia: Alex Leapai vs. Malik Scott, 10 rounds, heavyweights
 
At Ontario, Calif.: Giovani Santillan vs. Luis Solis, 8 rounds, welterweights; Juan Reyes vs. Fernando Samaniego, 8 rounds, junior featherweights; Isaac Zarate vs. Heriberto Delgado, 8 rounds, junior featherweights; Jonathan Garcia vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights; Javier Lapizco vs. Jose Toribio, 4 rounds, junior bantamweigts; Edwin Sandoval vs. Fernando Fuentes, 4 rounds, junior featherweights
 
At Somerset, N.J.: Antoine Douglas vs. Jose Medina, 8 rounds, super middleweights; Jorge Diaz vs. Jose Haro, 8 rounds, featherweights; John Magda vs. Mike Mitchell, 6 rounds, super middleweights; Bienvenido Diaz vs. Tim McNair, 4 rounds, lightweights; Glenn Dezurn vs. TBA, 4 rounds, featherweights; Anthony Cintron vs. Rennard Oliver, 4 rounds, featherweights; Leon Johnson vs. Ray Santiago, 4 rounds, heavyweights; Caleb Hernandez vs. Malik Jackson, 4 rounds, junior middleweight
 
Oct. 25
 
At Fresno, Calif.: Jose Ramirez vs. David Rodela, 8 rounds, junior welterweights; Andy Ruiz vs. Kenny Lemos, 8 rounds, heavyweights
 
At Hull, England: Luke Campbell vs. Daniel Brizuela, 12 rounds, lightweights; Tommy Coyle vs. Michael Katsidis, 12 rounds, lightweights; Gavin McDonnell vs. Vusi Malinga, 12 rounds, junior featherweights; Tom Knight vs. Danny Shannon, 6 rounds, junior middleweights; Nathan Smith vs. Danny Little, 6 rounds, welterweights; Samir Mouniemne vs. Michael Ramabeletsa, 6 rounds, junior welterweights; Robbie Davies Jr. vs. TBA, 6 round, junior welterweights; Charlie Payton vs. TBA, 4 rounds, lightweights; Connor Seymour vs. TBA, 4 rounds, middleweights
 
At Monte Carlo: Martin Murray vs. Domenico Spada, 12 rounds, middleweights; Randy Caballero vs. Stuart Hall, 12 rounds, for vacant IBF bantamweight title; Hekkie Budler vs. Xiong Zhao Zhong, 12 rounds, for Budler's WBA strawweight title; Ryno Liebenberg vs. Eleider Alvarez, 12 rounds, light heavyweights
 
At Liverpool, England: Paul Butler vs. Ismael Garnica, 10 rounds, junior bantamweights; Derry Mathews vs. Adam Dingsdale, 12 rounds, lightweights; Liam Smith vs. TBA, 12 rounds, junior middleweights; Oville McKenzie vs. Matty Askin, 12 rounds, for McKenzie's British and Commonwealth cruiserweight titles; Valery Yanchy vs. Kevin Satchell, 12 rounds, for Yanchy's European flyweight title; Chris Eubank Jr. vs. TBA, 8 rounds, middleweights; Tom Stalker vs. Jack Catterall, 10 rounds, junior welterweights; Michael Gomez Jr. vs. TBA, 4 rounds, featherweights; Matty Fagan vs. TBA, 6 rounds, lightweights
 
At Budva, Montenegro: Nikola Sjekloca vs. Jorge Rodriguez, 12 rounds, super middleweights; Dejan Zlaticanin vs. Alex Bone, 10 rounds, lightweights
 
Oct. 30
 
At Plymouth, Mass.: Danny O'Connor vs. Andrew Farmer, 10 rounds, welterweights; Sharif Bogere vs. Aaron Melgarejo, 10 rounds, lightweights; Jason Quigley vs. Serge Cadeus, 4 rounds, middleweights; Mark DeLuca vs. TBA, 6 rounds, middleweights
 
Oct. 31
 
At Cuxhaven, Germany: Karo Murat vs. Varol Vekiloglu, 10 rounds, light heavyweights
 
At Toowoomba, Australia: Jack Asis vs. Isais Santos Sampaio, 10 rounds, junior lightweights; Kris George vs. Fernando Ferreira Da Silva, 10 rounds, junior welterweights; Brayd Smith vs. TBA, 8 rounds, featherweights; Darren Askew vs. TBA, 6 rounds, lightweights